تبلیغات
ورزش - نایب قهرمانی ایران در آسیا

تیم ملی بسکتبال ایران نایب قهرمان هفدمین دوره المپیک آسیایی شد.


تیم ملی بسكتبال ایران قهرمان "كاپ آسیا" شد

» سرویس: ورزشی - توپ و تور

تیم ملی بسكتبال ایران با پیروزی بر ژاپن قهرمان كاپ آسیا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تیم ملی بسكتبال ایران در دیدار فینال كاپ‌آسیا به مصاف ژاپن، میزبان رقابت ها رفت و با نتیجه 53 بر 51 به پیروزی رسید تا در دومین حضورش در كاپ‌آسیا به نخستین قهرمانی اش در این رقابت ها برسد. ایران در مرحله گروهی نیز برابر ژاپن با نتیجه 71 بر 65 به پیروزی رسیده بود.

صمد نیكخواه بهرامی با 14 امتیاز بهترین بازیكن ایران بود. همچنین محمد جمشیدی، حامد آفاق و اصغر كاردوست هر كدام هشت امتیاز به دست آوردند.

كوارتر نخست

مهمد بچیروویچ در این مسابقه آرن داوودی، حامد آفاق، صمد نیكخواه بهرامی، اوشین ساهاكیان و روزبه ارغوان را به زمین فرستاد. تركیب قدرتمند ایران در چند اقدام خود موفق نبود تا اینكه با حركت زیرسبد روزبه ارغوان به نخستین امتیازش رسید. بازی سرعت زیادی نداشت و دو تیم بدون ریسك بازی می كردند. شرایط مسابقه فینال بر عملكرد بازیكنان تاثیر گذاشته بود اما با گذر زمان بازیكنان دو تیم خود را پیدا كردند. دو تیم پایاپای بودند و فاصله امتیازی نیز زیاد نبود كه در دقیقه پنجم مسابقه ژاپنی ها كه از حمایت تماشاگران خود برخوردار بودند با یك پرتاب سه امتیازی برای نخستین بار از ایران پیش افتادند. بازی 7 بر 6 به سود ژاپن بود اما این برتری زیاد طول نكشید و دوباره ایران با پرتاب صمد نیكخواه بهرامی از حریفش پیش افتاد.

در این دقایق، ایران با ریباندهای خوب، توپ و میدان را برعهده گرفت و 12 بر 7 پیش افتاد. دفاع خوب ایران كه از بازی برابر فیلیپین به هماهنگی لازم نیز رسیده بود در این دیدار هم كار ژاپن را سخت كرده بود. حریف شرقی كه به عنوان میزبان رقابت ها به فینال رسیده بود با پنج خطائه شدن كار خود را دشوارتر می‌دید و در دقایق پایانی كوارتر نخست برای حفظ همین فاصله تلاش می كرد.

صالح فروتن نخستین بازیكن جوان ایران بود كه به میدان آمد و فرصت بازی در فینال كاپ‌آسیا را بدست آورد. ژاپنی ها با دفاع نفر به نفر و استفاده از پرتاب‌های پیرامونی سعی داشتند تا ایران را كنترل كنند و با دو پرتاب راحت فاصله را به حداقل رساندند اما در نهایت كوارتر نخست با نتیجه 13 بر 11 به سود ایران به پایان رسید.

كوارتر دوم

كوارتر دوم بازی در حالی آغاز شد كه محمد جمشیدی نیز به تركیب ایران اضافه شد. همان ابتدای كار اصغر كاردوست با یك اسلم دانك پانزدهمین امتیاز را برای ایران ثبت كرد و باعث شد ژاپنی ها تحت تاثیر بازی مهمان خود قرار بگیرند. در جریان حمله ژاپن، آرن داوودی از ناحیه مصدوم شد و جایش را به فرید اصلانی داد.

بازی كم امتیاز بود و دو تیم عملكردی آرام داشتند. ایران با اقدام خوب جمشیدی فاصله امتیازی را به 5 رساند. نیمه نخست بازی در حال به پایان رسیدن بود كه دو تیم در مجموع 31 امتیاز بدست آورده بودند تا مسابقه جذابیت قابل انتظارش را نداشته باشد. ژاپنی ها در دفاع خوب بودند و نفوذهای ایران را كنترل می كردند اما در مقابل ملی پوشان ایران با پرتاب سه امتیازی آفاق فاصله شان با میزبان را بیشتر كردند.

حمله های ایران با دفاع خوب ژاپنی ها كنترل می شد اما در طرف مقابل نیز حریف شرقی در حمله های خود امتیازی به دست نمی آورد. مسابقه 23 بر 17 پیگیری می شد. محمد جمشیدی پس از یك پرتاب اشتباه به خود آمد و با توپ‌ربایی های زیبا و فرارهای خوب امتیازآوری می كرد. جنگندگی او در این دقایق خوب بود و باعث شد تا هم‌تیمی هایش نیز این بازیكن جوان را تشویق كنند.

بازی كم امتیاز اما به سود ایران دقایق پایانی اش را سپری می كرد. جمشیدی در دقایق پایانی این كوارتر ستاره بازی بود و در كنار هم‌تیمی های با تجربه اش عملكرد خوبی به نمایش می گذاشت. ایران 30 بر 22 پیش بود و ثانیه پایانی بازی با پرتاب آزاد میزبان سپری شد تا ایران در نیمه نخست با نتیجه 30 بر 23 به پیروزی برسد. كوارتر دوم با نتیجه 17 بر 12 به سود ایران به پایان رسید.

كوارتر سوم

نیمه دوم مسابقه با درخشش بازیكنان پیرامونی ژاپن آغاز شد. حریف به خوبی پرتاب هایش را وارد سبد و فاصله را كم و كمتر می كرد. بازی 30 بر 29 پیگیری می شد و فاصله دو تیم كمتر شده بود. ژاپن در این كوارتر دفاع منسجم تری داشت و ملی پوشان ایران به سختی از آن نفوذ می كردند. میزبان با افزایش سرعت مسابقه عرصه را بر ایران تنگ كرده بود و با اقدام های موفق فاصله امتیازی را به حداقل رساند.

در دو دقیقه پایانی كوارتر سوم ژاپن به حمله های خود ادامه داد و با پرتاب های پیرامونی زیبا از ایران پیش افتادند. 37 بر 34 ژاپن پیش بود و میزبان به شوت های سه امتیازی اش ادامه می داد. توپ و میدان در اختیار بازیكنان حریف بود و آنها فاصله امتیازی را به عدد 6 رساندند. دفاع خوب ژاپن حمله های ایران را ناكام می كرد تا در نهایت میزبان در كوارتر سوم با نتیجه قاطع 21 بر 10 ایران را شكست دهد.

كوارتر چهارم

ایران كوارتر پایانی صاحب توپ و میدان بود اما در امتیازآوری دقت كافی را نداشت. بازی 44 بر 40 ادامه داشت تا اینكه حامد آفاق با دو پرتاب آزادش دو امتیاز برای ایران بدست آورد. ملی پوشان به خوبی حمله های حریف را كنترل می كرد با استفاده از فضا سازی آرن داوودی به دنبال بدست آوردن دوباره برتری بود تا اینكه حامد آفاق با پرتابی بی نقص سه امتیاز بدست آورد و ایران دوباره از میزبان پیش افتاد.

45 بر 44 برتری برای ایران بود. روزبه ارغوان در ربیاند های حمله و دفاع موفق بود و اجازه نمی داد حریف از توپ های برگشتی استفاده كند. 5 دقیقه از كوارتر چهارم گذشته بود و تنها ایران پنج امتیاز بدست آورده بود. با بی دقتی ملی پوشان، تیم از افزایش امتیاز باز می ماند. سبد تیم ژاپن در این كوارتر قفل شده بود و اقدام های ایران یكی پس از دیگری وارد آن نمی شد. فاصله همچنان یك امتیاز بود تا اینكه ژاپن با یك ضد حمله نتیجه بازی را 46 بر 45 به سود خود تغییر داد.

میزبان با استفاده از بازیكنان زیر سبدش فاصله را بیشتر كرد و با سه امتیاز از ایران پیش افتاد. در ادامه كار بچیروویچ وقت استراحت گرفت و نكات فنی اش را به بازیكنان منتقل كرد. پس از بازگشت دو تیم به میدان، كاپیتان صمد با اقدامی مناسب قفل سبد ژاپن را شكست و فاصله را دوباره به حداقل رساند اما دوباره شوت سه امتیازی میزبان كار را دشوار كرد. با آمدن اصغر كاردوست به میدان قدرت ایران در زیر سبد افزایش پیدا كرد و دوباره فاصله به عدد یك رسید.

دقیقه پایانی مسابقه با نتیجه 51 بر 50 به سود ژاپن بود كه آرن داوودی در ثاینه های پایانی با پرتابی سه امتیازی ایران را پیش انداخت و قهرمانی ایران را با نتیجه 53 بر 51 رقم زد. كوارتر چهارم نیز با نتیجه 13 بر 7 به سود ایران به پایان رسید.

انتهای پیامتاریخ : چهارشنبه 20 خرداد 1394 | 03:00 ب.ظ | نویسنده : shakiba m | basket ball koosar
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

كد ماوس


  • ماهواره
  •